Kursy metali
Złoto: 9707.87 PLN
Srebro: 115.38 PLN
Platyna: 3838.05 PLN

Zaczynasz inwestować? Przeczytaj ten artykuł:

Zacznij tutajX

Monety bulionowe – dlaczego nie są produktami dla których przewiduje się przyznawanie
certyfikatów?

Monetą bulionową nazywa się produkt wykonany z kruszcu o wybitym na nim nominale
reprezentującym jego wartość fiducjarną (określoną wartość w prawnie uznanej walucie) oraz w przypadku monet bulionowych wykonanych z metali szlachetnych ich próbę oraz masę. Te fizyczne wartości charakteryzujące daną monetę określają w obecnym świecie ich prawdziwą wartość, gdyż nominały wybijane na tych monetach dalece odbiegają swą wartością od wartości kruszcu zawartego w danej monecie. Świadczy to o sensowności inwestowania w tego typu produkty i ich wyższość nad różnego rodzaju „nonami” czy pieniędzmi fiducjarnymi o nominałach niepokrytych w żaden sposób faktyczną „twardą walutą” jaką może być złoto bądź srebro, a jedynie kawałkiem dobrze zabezpieczonego papierka bądź miedzioniklu z zastosowanymi pewnymi rozwiązaniami pozwalającymi na stwierdzenie autentyczności danego przedmiotu.

Czy jednak skoro interesujesz się drogi czytelniku metalami szlachetnymi to właśnie nie starasz się uniknąć posiadania tego typu przedmiotów w swoim portfelu?

Monety bulionowe wykonane z metali szlachetnych posiadają taki sam a nawet wyższy poziom zabezpieczeń jak monety bulionowe płatnicze których jeszcze używa się na polskim rynku, a które reprezentują drobne nominały takie jak grosze czy pojedyncze złotówki. Czy wiesz jednak, skąd wzięła się nazwa „bulion” i że historycznie monetą bulionową była także jednogroszówka? Monety bowiem od zawsze wykonywane były z metali, począwszy od pierwszych monet wykonywanych z miedzi, następnie złota oraz srebra, a na platynie kończąc – i koniec ten nadszedł dość szybko – bowiem nim platyna zdążyła się spopularyzować (a wprowadziły ją eksperymentalnie tylko niektóre kraje) to do obiegu zaczynały już wchodzić banknoty wypierające monety bulionowe i zwyczajnie je zastępujące. Reprezentowały one bowiem wartość tych monet jednakże przedstawioną w formie papierowego weksla którego wartość była w pełni uznaniowa. Weksle te nazywane dzisiaj banknotami zastąpiły prawdziwe monety bulionowe praktycznie w pełni, a osoby wizytujące strony takie jak ta starają się właśnie odzyskać prawdziwą wartość pieniądza jaką te weksle miały niegdyś reprezentować.

Należy więc sobie w tym miejscu zadać pytanie, czy kupując monetę bulionową wykonaną z praktycznie czystego złota, srebra bądź platyny powinniśmy jeszcze otrzymać do niej papierowy weksel świadczący o jej autentyczności? Czy w momencie w którym zacznie się do monet bulionowych dodawać papierowe certyfikaty historia nie zacznie powoli zataczać koła, a kupujący sam zaprzeczy idei zgodnie z którą znalazł się w tym sklepie postanowiwszy wymienić papierowy weksel na prawdziwy pieniądz reprezentowany metalowymi monetami bulionowymi? Nikt w historii nie dawał bowiem tego typu certyfikatów do monet stosowanych w powszechnym obiegu, naraziłby się bowiem co najmniej na zdziwienie podobne do tego jakie wymalowałoby się na twarzy ekspedientki w sklepie od której zażądałoby się podobnego certyfikatu do monet z wydawanej przez nią reszty za codzienne zakupy.

Monety bulionowe a monety kolekcjonerskie

W gwoli wyjaśnienia pewnej zasadniczej różnicy jaka odróżnia wykonane z metali szlachetnych monety kolekcjonerskie od bulionowych można posłużyć się prostym przykładem znanym z polskiego rynku numizmatycznego. Zwyczajne monety służące do codziennych rozrachunków wybijane są w ogromnej ilości sztuk a za ich bicie odpowiada Mennica Polska. Ta sama mennica wypuszcza także od czasu do czasu serię monet kolekcjonerskich, jak np. monety dwuzłotowe z wizerunkiem Jana Pawła II. Monety te nie są wykonywane z metalu o wartości znacząco przewyższającej wartość monet stosowanych w powszechnym obiegu mają one jednak nietypowy wygląd oraz dostępność ograniczoną nakładem o którego nieprzekraczanie dba emitent czyli Mennica Polska.

Identycznie ma się sprawa z monetami kolekcjonerskimi wykonywanymi z metali szlachetnych w których przypadku jeśli chodzi o certyfikat ich autentyczności, może on stanowić jedynie wstęp do dodatków jakie wraz ze szczególnie rzadką monetą tworzą całość produktu. Oprócz certyfikatu moneta może być bowiem dystrybuowana w specjalnym pudełku, zawierać dodatkową książeczkę opisującą historię jej powstania, być umieszczona w nietypowym kapslu, a certyfikat autentyczności poświadcza w jej przypadku nie tyle o samej autentyczności danej monety, ale także o jej numerze seryjnym, dacie wybicia, całkowitym nakładzie itp. Monety takie wybijane są bowiem w ilościach od dziesiątek do kilkudziesięciu tysięcy sztuk, natomiast nakład monety bulionowej danego rodzaju (w danym roku) sięga od setek tysięcy do milionów sztuk monety bitej w identyczny sposób i pakowanej fabrycznie prosto do tub menniczych – w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich które są często
już fabrycznie kapslowane w dedykowane opakowanie chroniące docelowo sprzedawaną monetę przed wypływem warunków zewnętrznych. w przypadku takich produktów certyfikat może mieć więc uzasadnione użycie, a informacje w nim zawarte stanowią dodatkową wartość i walor dla posiadanej monety kolekcjonerskiej natomiast w przypadku monety bulionowej nie ma występuje tu żadne z wyżej wymienionych uzasadnień, a jej wartość nie może być w żaden sposób podniesiona za pomocą dodawanego do niej papierowego certyfikatu.

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy